Na otázky v anketě odpovídá Kuba

Ahoj, Kubo! Jelikož jsi se účastnil/la mládežnické výměny v zahraničí, hádám, že jsi dobrodružný typ, který tráví svůj volný čas aktivně. Můžeš nám prozradit, čemu zajímavému se věnuješ?

V minulosti jsem hodně sportoval, řádově 3-6 hodin denně, tyhle časy jsou ale už tytam. Po sportu mi zbylo místo ve výboru Atletického oddílu TJ Jäkl Karviná, kde jsem na postu místopředsedy. V oddíle se zabývám zejména organizací sportovních akcí. S tím se taky pojí také závod, který jsme s bratrancem v roce 2013 založili - Karvinský Aquatlon. Je to takové moje dítě, o které se starám a starám se také o to, aby prospívalo a krásně rostlo. Na fakultě jsem už rok ve studentském celku zvaném FASTTEAM, který organizuje dění na fakultě a v letošním roce bych rád kandidoval do SKASu.

A co studuješ? Nebo jsi už začal/a pracovat?

Studuji na FAST VUT v Brně obor Vodní hospodářství a vodní stavby, momentálně tedy mířím do 5. semestru ze svých 11ti či více, jsem tedy skoro v půlce. Pracovní zkušenosti mám z hlediska brigád ale taky poměrně široké, snažím se vydělávat si na cestování.

Cestuješ rád/a? Myslíš si, že je důležité, aby člověk cestoval jak nejvíc, to jde?

Cestování vyloženě miluji. Je to moje vášeň a můj koníček, se kterým jsem teprve nedávno začal. Spousta lidí by se divila, ale mám rád třeba i cesty, kdy si o dané lokalitě nezjistím více méně vůbec nic (kromě měny a dopravy) a pak je to o to větší dobrodružství. Takto jsme jeli s kamarádem na jeden den do Budapešti v únoru, v 5 ráno vystoupili NĚKDE z autobusu a prostě šli za nosem. Nakonec jsme v čejovně u velmi milé paní nalezli mapu a prostě cestovali. Ugrofinskými jazyky samozřejmě nemluvíme ani jeden a kdo byl v Maďarsku ví, že angličtina je taky poněkud pasé. Byl to tedy krásný zážitek! Co se druhé otázky týče, myslím si, že se to nedá shrnout obecně. V tomto smyslu se dle mého svět dělí na dva typy lidí a to jedny, které to táhne k poznání a jsou nejštnější, když objevují nové a nepoznané a pak ty druhé, kterým je nejlépe v místě, které dobře znají a kde je nic moc nepřekvapí. Nedá se říci co je správné ale já mám jasno, patřím do té první kategorie.

A jak to máš vůbec s ostatními národy? Poznáváš rád nové kultury? Máš nějakou oblíbenou?

Rád poznávám lidi odjinud, trochu jsem míval problém s takovou tou odvahou ke komunikaci v cizím jazyce. V tom mi pomohl právě projekt ve Slovinsku. Samozřejmě poznávám velice rád cizí kultury a ani za mák by mě nenapadlo nevyzkoušet "domorodé speciality". Za pár dní letím na Island a rozhodně chci ochutnat jejich fermentované žraločí maso. Je těžko stanovit oblíbenou kulturu, nedá se to pořádně odhadnout, obecně to záleží na konkrétních lidech, které potkáte. Asi zatím nemám dostatek zkušeností, abych některý národ vyzdvihnul. Myslím, že každý má něco do sebe.

Nakonec se bych ještě ráda věděla, jaký je doposud tvůj nevětší úspěch, na který jsi náležitě hrdý a nebo tě posunul tam, kam jsi chtěl/a.

Úspěch... Inu, to je skutečně náročná otázka. Nerad rozděluji život na velké a malé věci, přeci jen těch velkých je za život pár a zbytek života dělají právě ty malé. Pokud to tedy ale mohu pojmout trochu jinak, momenty, ve kterých jsem byl hrdý nejvíce - Svatba mé nejlepší kamarádky, kde jsem měl tu čest stát po boku svatebčanů jako svědek; 4. ročník Karvinského Aquatlonu, kdy téměř vše dopadlo přesně jak mělo; a dále spousta dalších dílčích úspěchů. Ale abych byl upřímný, to co mě posouvá kupředu nejsou úspěchy, ty nutí ke stagnaci, naopak neúspěchy jsou hnacím motorem člověka.

Autor ankety s Kubou: Marcela Střešňáková (bývalá členka Mládežnicke rady)

Zpracovala a zveřejnila 5. 9. 2017 Michaela Cahelová