Rozhovor s Katkou Gattnar


CESTOVÁNÍ PO SVĚTĚ SE NEBOJÍ A CESTU DO ESTONSKA BERE JAKO VÝZVU


Katarzyna Gattnar - je nadaná, mladá slečna. Žije v Karviné, má 23 let a studuje na VŠ Marketing a obchod. Čeká ji psaní bakalářské práce o zeleném marketingu, zaměřené na ekologii a společenské chování firem. Baví ji umění v každé formě, divadlo, malování, galerie. Snaží se číst, ale časově ji to nevychází. Zajímá se o ženskost, lidská práva, zdravý životní styl, dbá na rovnováhu života. 

Důležitost má pro ní rodina, přátelé. Má mladší sestru, kterou motivuje a snaží se být pro ni příkladem. Mezi aktivity, kterým se Katka věnuje, patří: Mládežnická rada v Karviné, Amnesty International - zaměřená na lidská práva. Ve volném čase dělá překlady a grafiku. 

Katka se chystá na cestu do Estonska. Jsem moc ráda, že mi věnovala chvíli svého času a zodpověděla pár otázek. 

Kdy vznikl v tvé hlavě nápad cestovat do Estonska? 

Před 2 lety jsem se dozvěděla o možnosti cestování přes Erasmus plus, který je otevřený všem mladým lidem do 30 let a pracovníkům s mládeží. Od té doby si hledám nabídky podobného rázu, tento výjezd (do Estonska) organizuje ICM Petrovice u Karviné. Smyslem celé cesty je neformální vzdělávání v tématu komedie a improvizace, což souvisí s divadlem. Využít těchto znalostí pak plánuji do budoucna, při práci s mládeží. 

Těšíš se? 

Samozřejmě! V Estonsku jsem ještě nebyla. Pojedu vlakem do Warszawy a tam budu u kamaráda. Pak poletím do hlavního města Estonska Tallinu, kde zůstanu na jednu noc, pak mi jede další vlak do Tartu. To je cílem mé cesty. Není úplně jednoduché cestovat z místa na místo, ale necestuji poprvé, tak nemám žádné obavy. Beru to jako výzvu. 

Kde všude jsi byla? 

Přes tento program jsem už byla například: na Kypru, ve Španělsku, v Chorvatku, v Itálii. Cestování mám v krvi a cítím, že patří zrovna teď do mého života. Myslím si, že pro mladého člověka je hodně důležité poznávat jiné kultury a města. Proč toho nevyužít, když existuje tak skvělá možnost, že? 

To zní zajímavě ... 

Ano. Nejlepší na tom je, že tyto projekty se proplácí z prostředků EU a to včetně cesty, ubytování, stravy a vzdělání. Pár hodin denně bude trvat školení. 

Na jak dlouho jedeš? 

Bude to trvat pět dní, pobyty mohou trvat i déle a všem to doporučuji. Základem pro výběr k účasti je motivační dopis a zájemce musí prokázat i mládežnické aktivity, zájem o téma nebo zkušenost s dobrovolnictvím. Protože tohle není dovolená, ale možnost, jak se může mladý člověk obohatit o další zkušenosti na mezinárodní úrovni. 

Přejeme Katce šťastnou cestu a hezké zážitky. A v dalším článku přineseme podrobnosti (včetně fotek) z jejího cestování po Estonsku. 

Autor článku: Michaela Cahelová, zveřejnila 15. 11. 2017