Na otázky odpovídá Kamila

Ahoj, Kamilo Rybová!

Jelikož jsi se účastnil/la mládežnické výměny v zahraničí, hádám, že jsi dobrodružný typ, který tráví svůj volný čas aktivně. Můžeš nám prozradit, čemu zajímavému se věnuješ?

Dobrodružný typ a taky celkem blázen, to jsem já. Mí přátelé a rodina mě nazývají: naše cestovatelka, protože jsem neposedná a ráda zkouším nové věci. Minulé léto jsem se ze dne na den rozhodla a přihlásila se na Work and Travel do Ameriky. Vyšlo to a já si mé léto v Yellowstonským parku moc užila a naprosto jsem se zde zamilovala do přírody, divokých bizonů a také do pěší turistiky po horách a tutu vášeň už nemůžu zastavit. I proto jsem se vydala i na nejvyšší horu Slovinska - Triglav.

Svůj život žiju tak, že tu je pro mě neustále nová výzva. S příchodem na univerzitu jsem hodně změnila svůj životní styl, více sportovala a zajímala se více o životní prostřední. Začala jsem se o tom sama vzdělávat, vyhledávat aktivity a události s tím spojené, abych se dozvěděla o tom co nejvíce a nejen měla tyto informace v hlavě, ale také začala podle toho žít. Začalo to vegetariánstvím, a v současné době se snažím, jak to jde, být zero waste vegan a prosazovat minimalismus.

Jsem aktivním členem ESN, kde organizuji různé akce a starám se o zahraniční studenty. Moc ráda fotím a teď se učím i jak točit a zpracovávat videa.

A co studuješ? Nebo jsi už začal/a pracovat?

Studuji třetím rokem Veřejnou ekonomiku a správu na Univerzitě Pardubice. Pracovní zkušenosti během studia mám, ale první dva roky jsem se spíše orientovala na studium a na získávání jiných zkušeností. Tento rok to ale hodlám změnit a najít si práci i při studiu.

Cestuješ rád/a? Myslíš si, že je důležité, aby člověk cestoval jak nejvíc, to jde?

Cestování zbožňuji a jinak to asi už ani nebude. Po Americe jsem si uvědomila, co všechno cestování pro mě znamená. To jak to člověku otevře oči, kolik se toho během cestování naučí a dozví sám o sobě. A také dle mého názoru je to nejlepší investice.

Sama ze své zkušenosti můžu říct, že každé místo a země, které navštívíš, ti dá něco jiného. Je to skvělá zkušenost. Já se ale osobně zaměřuji vždy více na kvalitu než kvantitu. Cestovat hodně je super. Ale méně je někdy více, takže za mě je lepší si vybrat méně destinací, které doopravdy chcete navštívit a strávit zde více času a opravdu dané místo poznat.

A jak to máš vůbec s ostatními národy? Poznáváš rád nové kultury? Máš nějakou oblíbenou?

Já miluji poznávání nových kultur a lidí. Bez toho už ani nedokážu být. Z Ameriky, mého studia na Erasmus v Lublani, mládežnických výměn a také díky mému členství v ESN jsem neustále v kontaktu s lidmi ze zahraničí. Je to skvělá možnost, jak pochopit jiné kultury, myšlení a také dozvědět se, jaká je situace v dané zemi.

Oblíbenou, to je těžké říct, protože se mi líbí všechny kultury a přátele mám z různých koutů světa. Všeobecně vzato jsem spíše naladěná na severní a středoevropskou frekvenci. Ale mám ráda i jižanské typy, protože i v té jiné frekvenci, je stále mnoho společného a také to, co stojí za to objevit.

Nakonec se bych ještě ráda věděla, jaký je doposud tvůj nevětší úspěch, na který jsi náležitě hrdý a nebo tě posunul tam, kam jsi chtěl/a.

Hmmm, vypíchnout jen jeden úspěch není jednoduché. Důležitou roli v mém posunu a celkovém úspěchu hraje mé rozhodnutí jít na vysokou školu a změnit svůj přístup k životu. A musím říct, že jít na vysokou školu a udržet se tam, stojí to za to. A tak teď vstupuji do třetího ročníku. Přechod na univerzitu mě velice posunul a to především díky mému zájmu o seberozvoj a životní prostředí. S tím je spojená velká změna mého chování, pohledu, kterým koukám na svět a naučilo mě to stát si za svým názorem a životním stylem, i když vám mnohdy ostatní nerozumí. Taky jsem se naučila nebát se, nevzdát se a poslouchat moji intuici. Pro mě je největší úspěch to, že jsem se stala tím, kým dnes jsem.

Autor ankety s Kamilou: Marcela Střešňáková (bývalá členka Mládežnicke rady)

Zpracovala a zveřejnila 12. 9. 2017 Michaela Cahelová